İletişim

Adres: Abdi İpekçi Caddesi No: 57, Reasürans İş Hanı 1, Kat 3, Nişantaşı / İstanbul

Telefon: 0535 642 07 73

Geri Dön

Hashimoto hastalığı tedavi edilebilir mi?

Bu soruyu “Hashimoto hastalığına bağlı olan belirtiler giderilebilir mi?” şeklinde sorarsak, yanıtımız EVET olur. Ancak Hashimoto hastalığı Kronik otoimmun bir hastalık olduğu için ortadan kaldırılamaz. Vitiligo, sedef gibi hastalıklarda belirtiler tamamen ortadan kalkabilir ama hasta yine vitiligo hastasıdır veya sedef hastasıdır. Otoimmun hastalıklarda tedavinin amacı hastalığın belirtilerini azaltmak veya yok etmektir.

Peki bu nasıl bir tedavi?

Otoimmun hastalıklarda hedef bir organ tutulur, Hashimoto da bu organ tiroid bezidir ancak sorun tüm vücut sistemindedir. Otoimmun hastalıklarda immun sistemde dengesizlik vardır. Hastanın beyin, adrenal, bağırsak, karaciğer, tiroid arasında ki denge bozulmuştur. Tedavinin hedefi bu dengenin yeniden inşa edilmesidir.

Beslenme önemli mi ?

EVET ÇOK ÖNEMLİ. Otoimmun hastalıklar kongresinde 2017 yılında yayınlanan derlemede tüm otoimmun hastalıklarda “glüten” ve “rafine şekerin” SINIRLANMASI gerektiği bildirilmektedir. Bu konuda da sayısız bilimsel yayın vardır. Gluten ve şeker inflamasyonu (hücre içi iltahap) arttırdığı için sınırlandırılmalıdır.

Mineral ve vitamin takviyeleri önemli mi?

EVET ÖNEMLİ. Bu takviyeler kesinlikle kişiye özel olup tek bir formül yoktur. Ancak Selenyum ve D vitamininin temel takviye olduğu bilinmektedir. Hastanın eksikliklerine ve şikayetlerine göre bunlar düzenlenir.

İmmun sistem hastalığı olduğuna göre “immun sistemi güçlendirici” ilaçlar kullanılmalı mı?

HAYIR. Otoimmun hastalıklar immun sistem dengesizliğidir, immün sistemi güçlendirmeyi sağlayan bazı ilaçlar tam tersine zararlı olabilir. Özellikle sosyal medyada yer alan önerilere hekime sormadan uygulamak çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Lazer tedavisi ne sağlıyor?

Düşük doz lazer epilasyon lazerinin bin kat düşük dozudur. Tiroid bezindeki anti enflamatuar etkisi ile vücuttaki T4 hormonundan T3 e dönüşümü arttırmakta ve metabolizmayı hızlandırmaktadır. T3 hormonunun hücre içine sağlıklı bir şekilde girmesi de hastaların şikayetlerini gidermektedir.

Hastaların lazer, beslenme, mineral vitamin takviyeleri ile yaşam kaliteleri atmaktadır. En sık karşılaşılan sorun kilo olduğu için bu bütüncül yaklaşımla kilo verme de sağlıklı olmaktadır. Bu tedaviler tamamen kişiye özeldir. Her hastada farklı ilaçlar, beslenme uygulanmalıdır. Tek bir formül yoktur. Beslenmesini düzeltmeyecek bir hastanın hiçbir tedaviden yarar görmeyeceği çok açıktır.

Antikor yüksekliği ne ifade eder?

Teorik olarak antikor yüksekliği enflamasyonun şiddetini gösterir. Ancak antikor yüksekliğine etki eden çok faktör bulunmaktadır. Stres en önemli faktörlerdendir. Stres hormonları olan kortizol ve adrenalin vücutta enflamasyonu arttırır ve yıkıcı etki yaratır. Antikorları arttıran stres koşullarının hasta özelinde ölçülebilmesi imkânsızdır. Çünkü stres algısı kişiye özeldir. Üç kg fazla kilosu olan bir hasta bunu en yüksek derecede stres olarak algılayabilir. Bir başka hasta ise üst üste 4 gebelikte yaşadığı düşüğü en yüksek derecede stres olarak algılar. Stres kişi algısı ile ilgili olduğu için bizim ölçebilmemiz mümkün değildir. Bu nedenle de bu konuda bilimsel çalışma yapılması mümkün olmamaktadır.

Antikorun yüksek kalması veya yükselmesi hastalarda kaygı oluşmasına neden olmaktadır. Ölçülebilen tüm değerleri ve yaşam kalitesi yüksek olan hastalardaki antikor yüksekliği stres kontrolündeki sorun ile açıklanabilir. Bu nedenle hastaları değerlendirirken tek parametre olarak antikora bakılmamalıdır.

Nasıl kilo verebilirim ?

Kalori hesabı yapılarak düzenlenen diyet listelerinin Hashimotolu hastalarda çok yararlı olmadığı gösterilmiştir. Beslenme alışkanlığının değiştirilmesi, gluten ve şekerden uzak bir beslenme programı kilo vermeyi ve kilo korumaya yardımcı olacaktır. Gluten ve rafine şekerin inflamasyonu arttırır ve bunun sonucunda da beyindeki hipotalamus bölgesi bu stres hormonlarını tehdit olarak algılayıp metabolizmayı yavaşlatır ve proteinleri bile yağa çevirerek depolar. Hashimotolu hastalarda kilo vermedeki zorluk bu nedenledir. Kişiye özel olarak laktoza karşı duyarlılık olabilir. Bunu en iyi analiz etmenin yolu hastanın süt ve süt ürünü tükettiğinde aşırı gaz şikayetinin olmasıdır. Bu tarz durumlarda da dokunan gıdalar beslenme programından çıkarılmalıdır.

Hashimoto hastası sadece tiroid organı olarak ele alınmamalı, tiroid bezinin beyin, adrenal, bağırsak, karaciğer ile ilişkisinin dengesi değerlendirilmelidir.

Geri Dön


Yeşim Erbil - eniyihekim.com